close
چت روم
کشورهای غیراسلامی به دنبال بانکداری اسلامی

کشورهای غیراسلامی به دنبال بانکداری اسلامی

مقامات مالی بانک های اسلامی کشورهای آسیایی تاکید کردند: گسترش باثبات و مستمر سیستم مالی اسلامی باعث شده تا کشورهای غیراسلامی نیز به دنبال استفاده از اصول سیستم مالی و بانکداری اسلامی باشند.
به گزارش الف  به نقل از پایگاه اینترنتی” استار”، خانم دکتر “زِتی اَختر عزیز” رئیس بانک “نِگارا مالژیا” در سخنرانی خود در کنفرانسی درباره بانکداری اسلامی گفت: سیستم مالی و بانکداری اسلامی همچنان در حال اثبات این موضوع است که این نظام مالی در مقایسه با سیستم مالی غرب از استحکام بسیار زیادی برخوردار است. عدم آسیب پذیری سیستم مالی اسلامی در مقابل بحران مالی در جهان نشان داد که اصول این سیستم بسیار پایدار و قدرتمند است.
این مقام بانکی مالزی خاطر نشان کرد: استحکام نظام مالی اسلامی باعث شده تا مراکز مالی در کشورهایی همچون انگلیس، فرانسه، استرالیا، هنگ کنگ و سنگاپور که از سیستم مالی غرب استفاده می کنند، به فکر استفاده از اصول نظام مالی اسلامی بیفتند. دکتر زتی اختر عزیز تصریح کرد که جهانی شدن سیستم مالی اسلامی نشاندهنده قدرت این نظام مالی است و همچنین این نظام مالی باعث تقویت امور تجاری و سرمایه گذاری میان کشورهایی که از این سیستم مالی استفاده می کردند و کشورهایی که آشنایی با این سیستم نداشته، شده است. ظهور مراکز مالی جدید در آسیا و خاورمیانه و همگرایی بیشتر آنها به واسطه استفاده از سیستم مالی اسلامی، مسیر را برای ایجاد یک “جاده ابریشم جدید” هموار کرده است.
وی همچنین اظهار داشت: به علاوه اینکه ظهور این مراکز مالی جدید با تبعیت از سیستم مالی اسلامی باعث شده تا اقتصادهای پیشرفته روابط مالی قوی تری را با کشورهای آسیایی و خاورمیانه ایجاد کنند. در حالیکه نظام مالی اسلامی طی دوران پرتنش بحران مالی در جهان امتحان خود را پس داد، اقدامات بیشتری در حال انجام برای تقویت هرچه بیشتر استحکام این نظام مالی است. برای نمونه “بانک توسعه اسلامی” با همکاری “دایره خدمات نظام مالی اسلامی” ( IFSB) دو گروه ضربت – ” گروه ضربت در امور نظام مالی اسلامی و ثبات مالی جهانی” و همچنین گروه ضربت ” مدیریت نقدینگی” – را تشکیل داده اند. از طریق گروه ضربت “امور نظام مالی اسلامی و ثبات مالی جهانی”، مجمعی در امور ثبات نظام مالی اسلامی تشکیل شده که دو مرتبه در سال اعضای این مجمع در نشستی با هدف بررسی چارچوب های استراتژیک در ایجاد ثبات بیشتر در سیستم مالی اسلامی شرکت می کنند.
دکتر زنی اختر عزیز در پایان خاطر  نشان کرد بُعد مهم نظام مالی اسلامی نه تنها نقش بالقوه و مرتبط این نظام با ثبات مالی است بلکه پتانسیل این نظام مالی در کمک به ثبات نظام مالی در جهان و همچنین رشد اقتصاد دنیا می باشد. نظام مالی اسلامی همچنین کانالی مهم برای ارتباط گسترده تر میان اقتصادهای نوظهور در امور تجاری و سرمایه گذاری و اقتصادهای پیشرفته محسوب می شود. همچنین “شیخ ظاهر اِنسولی” یکی از مقامات ارشد بانک اسلامی لبنان گفت: تبعیت از اصول نظام مالی اسلامی منجر به ایجاد یک سیستم اقتصادی مستحکم و باثبات خواهد  شد. وی خاطر نشان کرد که روش های ارائه شده در سیستم مالی و بانکداری اسلامی می تواند به جلوگیری از بروز بحران های اقتصادی آتی در جهان کمک کند.
این مقام نظام بانکی لبنان در سخنرانی با عنوان « نظام مالی اسلامی در بحبوحه بحران مالی در جهان» در لبنان از سیستم زکات جایی که ۵/۲ درصد از تمامی درآمدها به فقرا اختصاص می یابد، تقدیر کرد. وی افزود: هیچ اقتصاد یا نظام مالی توانایی دستیابی به دست آوردهایی که نظام مالی اسلامی به دست آورده را ندارد.
” انور سوبرا” یک مقام “بانکELAF ” در بحرین نیز ضمن تمجید از سیستم مالی اسلامی به دلیل عدم اتکا به حدس و گمان گفت: ۹۷ درصد از تبادلات انجام شده در بازار بورس نیویورک براساس حدس و گمان بوده اما حدس و گمان در نظام مالی اسلامی جایی ندارد. حدس و گمان نمی تواند امنیت و بازگشت سرمایه را تضمین کند بنابراین یکی از موفقیت های سیستم مالی اسلامی دوری از حدس و گمان در تبادلات مالی است.
” شیخ ظاهر اِنسولی” نیز در ادامه اظهار داشت: سیستم اقتصادی در جهان باعث شد تا در سال ۲۰۰۷ بحران مواد غذایی در جهان ایجاد شود. بهای مواد غذایی در سال ۲۰۰۷ تا ۴۰ درصد و در سال ۲۰۰۸ تا ۵۰ درصد افزایش یافت. در سال ۲۰۰۸، ۸۵۰ میلیون نفر گرسنه سر به بالین می گذاشتند و امروز این آمار به یک میلیارد نفر در سراسر جهان رسیده است. برای جلوگیری از مرگ ۵۰ میلیون کودک برآورد شده که ۵/۲ میلیارد دلار در هر سال لازم است که این مقدار رقمی است که یک شرکت تولید سیگار برای تبلیغاتش هزینه می کند.

برچسب ها : بانکداری, اسلامی, سبک, زندگی,