close
چت روم
بیوگرافی

آخرین مطالبشیخ محمد تقی نصیری که بود؟

 آیت الله شیخ محمدتقی نصیری از چهره های انقلابی، علمی، حوزوی سمنان و پدر شهید محمدصادق نصیری پنجشنبه شب در تهران درگذشت.

به نقل از ایرنا ، آیت الله شیخ محمدتقی نصیری صبح دیروز(پنجشنبه) به کما رفت و در بخش آی. سی. یو. بیمارستان خاتم الانبیای تهران بستری شد و حوالی ساعت 23 دیشب دار فانی را وداع گفت.
وی که از شاگردان امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی بود، سال 1310 در سمنان متولد شد و پس از کسب فیض از درس و بحث استادان حوزوی در قم و مشهد به سمنان بازگشت.
وی سالها مدیر حوزه علمیه سمنان بود و حضور عالمان بزرگ در این شهر یکی از برکات حضور آیت الله نصیری در سمنان بود.
شیخ نصیری در دوران تحصیل حوزوی اش از محضر استادانی همانند علامه محمدصالح حائری سمنانی، ملا غلامحسین هراتی، آیات ادیب نیشابوری و میرزا هاشم قزوینی، مراجع عظام بروجردی، سید محمدرضا گلپایگانی، سید محمد محقق داماد و امام خمینی(ره) بهره برد و خود نیز شاگردان و طلاب تاثیرگذاری تربیت کرد.
آیت الله نصیری مدتها از مشکل کلیوی رنج می برد.

به نقل از سمنیون پاتوق ، یکی از ساکنین و قدیمی های سمنان درباره ی او می گوید: ((سال ها پیش ایشان در خانه ما ساکن بودند، اگرچه این مدت کوتاه بود اما چیزهایی از ایشان می دیدیم که تعجب ما را بر می انگیخت.از جمله هر وقت می خواستند از راه پله استفاده کنند ، کفش های خود را در می آوردند تا سروصدای آن باعث اذیت و آزار ما نشود، کمتر کسی این روز ها پیدا می شود که چنین خوی و خصالی داشته باشد.))

به نقل از ایرنا، رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در خدمت مردم بودن را مهمترین ویژگی آیت الله محمدتقی نصیری عنوان کرد.

حجت الاسلام والمسلمین 'سیدرضا اکرمی' روز یکشنبه هنگام خاکسپاری آیت الله 'محمدتقی نصیری' در صحن آستانه امامزاده یحیی (ع) سمنان افزود: خادم بودن ایشان خصلت ارزشمند به جا مانده از این عالم است.

وی خادم بودن را ویژگی مشترک شخصیت های مهمی مانند امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری عنوان کرد و اظهار داشت: شیخ نصیری کوله باری از تجربه در دوران سخت مبارزه پیش از انقلاب و دوران های مختلف پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود.

وی با اشاره به حضور خیل عظیم مردم و مسوولین در آیین تشییع پیکر آیت الله نصیری، خاطرنشان کرد: شیخ نصیری خادم مردم بود و مردم امروز با حضورشان از خادم خود قدردانی و تشکر کردند.


رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه شیخ نصیری پاک زیست و پاک از دنیا رفت، از چهره های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، حوزوی، دانشگاهی، مسوولین و اقشار مردمی حاضر در آیین تشییع پیکر چهره بزرگ شهر سمنان قدردانی کرد.

امروز در شهر سمنان برای بزرگداشت یاد و خاطره آیت الله نصیری عزای عمومی اعلام شده است.

شخصیت های بزرگی همچون ریاست محترم جمهوری ، جناب آقای روحانی و جناب آقای هاشمی رفسنجانی و چند تن دیگر از بزرگان، طی پیامی درگذشت این عالم ربانی را به مردم شریعت مدار شهر اخلاق،سمنان تسلیت عرض کردند.

منابع:ایرنا،سمنیون پاتوق

 

 

دنباله نوشتار...

شهید صنيع خاني


وي كه در دوران نوجواني وارد مبارزات سياسي عليه رژيم طاغوت شده بود، در پاييز 1357 در حال توزيع اعلاميه هاي امام (ره) توسط ساواك دستگير و زنداني گرديد. سيد محمد با اوج گرفتن مبارزات مردمي و بازشدن درب زندانها، همراه باساير انقلابيون در بند آزاد شد و در تظاهرات و حركتهاي مردمي تا طلوع فجر انقلاب اسلامي حضوري فعال يافت.

سيدمحمد صنيع خاني، فرزند، سيدموسي، در روز پانزدهم دي ماه سال1332 در شهر مقدس قم ديده به جهان گشود. او در يك خانواده مذهبي رشد كرد و در دوران كودكي به همراه پدر در محافل قرآني و مراسم مذهبي شركت مي كرد.

وي كه در دوران نوجواني وارد مبارزات سياسي عليه رژيم طاغوت شده بود، در پاييز 1357 در حال توزيع اعلاميه هاي امام (ره) توسط ساواك دستگير و زنداني گرديد. سيد محمد با اوج گرفتن مبارزات مردمي و بازشدن درب زندانها، همراه باساير انقلابيون در بند آزاد شد و در تظاهرات و حركتهاي مردمي تا طلوع فجر انقلاب اسلامي حضوري فعال يافت. سيد محمد از پايه گذاران كميته انقلاب نازي آباد (منطقه 13) بود و  با توجه به قرار داشتن یکی از مراکز توزیع مواد مخدر در محله باغ آذری در حیطه جغرافیایی منطقه 13، عملا ماموریت مبارزه با قاچاقچیان  توسط این کمیته انجام می شد که سید محمد مسئولیت آن را بر عهده داشت.

 سيد محمد صنیع خانی در بهار سال1358 به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و با توجه به اینکه سپاه منطقه 13 و کمیته منطقه 13 عملا در هم ادغام شد و هر دو با مدیریت واحد اداره می شد و پس از مدتی کل مجموعه مبارزه با مواد مخدر به همراه افراد شاغل به واحد اطلاعات سپاه منتقل گردید.سيد محمد از ابتدای جنگ تحميلي با ایجاد مرکز اعزام نيروي سپاه در محل لانه جاسوسي آمريكا، مسئوليت اعزام رزمندگان را به مناطق عملیاتی بر عهده گرفته بود. سردار شهید سید محمد صنیع خانی بنيانگذار و فرمانده ترابري سپاه بود. وی نقش موثر و تعیین کننده ای در ایجاد تحرک در یگانهای رزم و پشتیبانی و رفع کمبود وسائل نقیله سنگین ایفا نمود و  به شایستگی از عهده این وظیفه خطیر بر آمد.

پس از پايان جنگ تحميلي، او همچنان مديری توانا برای مهار و كنترل هر بحراني در سطح كشوربود. در اين رابطه، حضوراو در زلزله رودبار منجيل و سيل زابل و حوادث مشابه باعث شده موثر بود سيدمحمد بلافاصله پس از رحلت امام (ره) ساخت حرم مطهر  را آغاز كرد و كارهاي اساسي آن را تا روز چهلم و سپس اولين سالگرد ارتحال به نتيجه رساند.    

آخرين مسئوليت شهيد صنيع خاني قائم مقامي بنياد تعاون سپاه بود. سيد محمد در فاو و بخصوص در عمليات والفجر10 در حلبچه در معرض گازهاي شيميايي قرار گرفت و آسيب ديد.

سيد محمد صنيع خاني پس از پايان جنگ علي رغم درد و رنج مجروحيتش، به كشور و مردم محروم خدمت كرد و آرام آرام همانند شمعي سوخت و به متن جامعه، نورانيت بخشيد. او كام بسياري از هموطنان محرومش را با ياري بي ريغ شيرين كرد و در نهايت در روز چهاردهم شهريور ماه سال 1374 به آرزوي ديرينه اش رسيد.

 

جملاتی از وصیت نامه شهید

مطمئن باشيد كه انقلاب و حكومت به رهبري امام خامنه اي تحويل آقا امام زمان (عج) خواهد شد.
انشا الله بزودي با لطف خداوند  و زحمات دولت خدمتگذار با رهبري امام خامنه اي مشكلات بر طرف خواهد شد.
به امت شهيد پرور توصيه مي نمايم رهبر عزيزمان علي زمان را تنها نگذارند و تا ظهور آقا امام زمان (عج) پشتيبان ولايت و رهبري باشند
پيروز خواهيم شد و از كشته شدن سرد نشويد كه پرچم اسلام با خون نگهداري شده است.
آني از خط امام دور نشوید كه به خير و صلاح است.
از مسئولين عزيزم خواهش مي كنم نگذارند نيروهاي مخلص انقلاب  مورد كم لطفي بعضي از زير دستان ادارات قرار گيرند.
اينها (خانواده هاي معظم شهدا و ایثارگران ) بركت هاي انقلابند. خداي نكرده ناراحتي آنها باعث بي بركتي و ناخشنودي خداوند خواهد شد.
همسرم در ارتباط تربيت و درس  و كلاس قرآن و نماز و روزه بچه ها هر تواني داري بكار بگير كه راز موفقيت است.
از وحيد عزيزم مي خواهم خودت را آماده كنی براي جنگ با آمريكا و اسرائيل انشاء الله در خدمات به انقلاب جاي پدرت را بايد پر كني.
از خديجه جانم مي خواهم صبور باشد. آني خدا را فراموش نكن و توكل به خدا راه حضرت زينب (س) را پيشه كن و از درس و قرآن خواندن كناره گيري نكن انشاء الله موفق باشي.
از رضا عزیزم می خواهم که از درس غافل نشو و دستورات خدا و مقام رهبري را پيشه كن. انشاء الله موفق باشي.
در حرم مطهر نماز ميت خوانده شود و زيارت عاشورا و روضه مادرم حضرت فاطمه زهرا(س) بر پيكرم خوانده شود. 73/12/5
 

خاطرات

مادر شهيد:

«بعد شهادتش با خبر شديم كه شيميايي بوده» هر موقع با او صحبت مي كرديم مي گفت:«خيالتان راحت باشد،  مشكلي نيست كه شما ناراحت شويد».بعد از اين كه شهيد شد به ما گفتند كه سيد محمد در عمليات والفجر8  و حلبچه شيميايي شده. اما خودش هيچ وقت به ما نمي گفت تا  مبادا ناراحت شويم.

گاهي كه  به خانه مي آمد، بچه ها دست و پاهايش را ماساژ مي دادند، صبح ها هم پدرش اين كار را انجام مي داد تا قدرت حركت پيدا كند. درد مي كشيد، اما به ما چيزي نمي گفت.

مدام مي گفت: سفره شهادت جمع شد و چيزي به ما نرسيد و شهادت قسمت ما نشد.

 هر وقت به مزار برادر شهيدش مي رفتيم مي گفت: حسن جان! تو از من جلو افتادي و ما در اين دنيا گرفتاريم.

 او هم بالاخره شهيد شد. خدا را شكر كه به آرزويش رسيد.

من راضي هستم.اين دنيا براي او تنگ بود. ما خوشي و سعادت او را مي خواهيم. انشاء الله در آن دنيا خوش باشد.
محمد محمودي ؛ همرزم شهيد

 « او در زمينه كمك به فقرا و سر زدن به خانواده هاي شهدا از همه پيشي مي گرفت. سيد محمد 12سال در ترابري سپاه بود و در اين مدت،اخلاق و رفتار خاصي از خود نشان داد. او دوست و همكار خوبي برايمان بود و رابطه خوبي با خانواده هاي شهدا داشت.او انساني متين و مدير و مدبر بود و اهل تعريف كردن از خود نبود.»

علي اصغر داورزني؛ همرزم شهيد

قرار بود عملياتي در جزيره مجنون انجام شود. يك روز قبل از عمليات من و سيد محمد به همراه چند رزمنده برا ي شناسايي  جاده جدید الاحداث رفتيم . جاده در تيررس دشمن بود و مدام آتش بر سر ما مي ريخت.

بچه ها مي گفتند كه برگرديم اما سيد اصرار مي كرد كه تا آخر كار را ادامه دهيم تا مسير ماشين ها را مشخص كنيم.

سيد محمد شجاع و نترس بود و با سخنانش، ترس را از بچه ها دور مي كرد.

بعد از ساعتها تلاش و كوشش بالاخره ساعت 12 نيمه شب يك كاروان از ماشينهاي سنگين و توپ و تانك به منطقه اعزام شد.

تا طلوع آفتاب با تلاش و همت رزمندگان  ترابری، تمام نيروها در منطقه مستقر شدند.

 
دنباله نوشتار...

مراسم رونمایی از کتاب آقای بازیگر /عکس

مراسم رونمایی از کتاب شناخت‌نامه‌ عزت‌الله انتظامی با نام «من عزتم، بچه سنگلج» با حضور هنرمندانی چون علی نصیریان، محمد ابراهیم باستانی پاریزی، جواد مجابی، مسعود کیمیایی، علی دهباشی، ایرج راد، رضا داوری اردکانی و… همراه شد.

بقیه در ادامه...

دنباله نوشتار...

برترین دانشمندان فوت شده در سال 2013
آخرین روزهای سال 2013 میلادی درحالی رو به پایان است که جهان شاهد وداع تعدادی از محققان و دانشمندان برجسته در طول این سال بود. این مطلب مروری دارد بر نام و دستاورد این دانشمندان.
برنده نوبل پزشکی 1986
«ریتا لوی مونتالچینی» زیست‌شناس ایتالیایی که برای کمک به رمزگشایی اسرار سلول‌ها موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی 1986 شده بود، در آخرین روز از سال 2012 میلادی در سن 103 سالگی در شهر رم درگذشت. «مونتالچینی» عامل رشد عصب را که اولین ماده شناخته شده برای تنظیم رشد سلول است، کشف کرد.
وی در تحقیقات خود نشان داد که پیوند زدن تومورهای موش به جنین‌های مرغ منجر به رشد سریع سیستم عصبی جنینی می‌شود؛ این پژوهش به کشف فاکتور رشد اپیدرمی کمک کرد و به سبب این تحقیقات، «مونتالچینی» به همراه «استنلی کوهن» بیوشیمیدان آمریکایی، جایزه نوبل پزشکی 1986 را از آن خود کردند.
مخترع دستگاه تست الکل در تنفس – ژانویه 2013
«تام پری جونز» مخترع دستگاه الکترونیکی تست الکل در تنفس در سن 77 سالگی درگذشت. دستگاه «Breathalyser» قادر به تشخیص سطوح الکل از روی نمونه تنفس است؛ پیش از اختراع این دستگاه، پلیس برای انجام تست مصرف الکل توسط رانندگان مجبور به استفاده از یک سیستم شیمیایی کیسه مانند بود.
برنده نوبل فیزیک ۱۹۹۶ – فوریه 2013
«رابرت کلمن ریچاردسون» فیزیکدان آمریکایی در سن 75 سالگی درگذشت. این محقق با کشف خاصیت ابرشاره بودن اتم‌های هلیوم 3 و تبدیل هلیوم به حالت گازی شکل، جایزه نوبل فیزیک 1996 را از آن خود کرد؛ این کشف به دانشمندان در بررسی چندین مسأله علمی از جمله تعاملات پایه کوانتونی در سطح اتمی کمک کرد.
دانشمند پیشگام تحقیقات ماه و مریخ ناسا – فوریه 2013
«دیوید مک کی» از محققان پیشگام ناسا در مأموریت آپولو و اکتشافات مریخ در سن 76 سالگی درگذشت. وی در بسیاری از تمرینات آماده‌سازی فضانوردان از جمله ارائه آموزش‌های زمین‌شناسی به «نیل آرمسترانگ» و «باز آلدرین» در مأموریت آپولو 11 در سال 1969 میلادی حضور داشت. مهمترین دستاورد علمی – تحقیقاتی «مک کی» پس از مأموریت آپولو، بررسی شهاب سنگ مریخ موسوم به ALH84001 بود.
پدر پنج میلیون نوزاد آزمایشگاهی و برنده نوبل پزشکی 2010 – مارس 2013
«رابرت ادواردز» فیزیولوژیست انگلیسی و پدر لقاح آزمایشگاهی (IVF) در سن 87 سالگی درگذشت. با تلاشهای دکتر «رابرت جی ادواردز» و «پاتریک استپتو» در توسعه روش لقاح آزمایشگاهی تخمک(IVF)، نخستین نوزاد با این روش در سال 1978 میلادی متولد شد و تاکنون بیش از پنج میلیون کودک با روش ابداعی این دو دانشمند متولد شده‌اند. «رابرت ادواردز» برای توسعه روش لقاح آزمایشگاهی (IVF) موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی 2010 شد.
مخترع واکسن خوراکی فلج‌اطفال – آوریل 2013
«هیلاری کوپراوسکی» مخترع لهستانی الاصل واکسن خوراکی فلج اطفال در سن 96 سالگی درگذشت. کارآزمایی بالینی این محقق در سال 1950 برای اولین بار امکان استفاده از واکسن خوراکی را در برابر فلج اطفال نشان داد.
سریعترین رایانه انسانی جهان – آوریل 2013
«شاکونتالا دوی» نابغه ریاضی هندی معروف به «رایانه انسانی» در سن 84 سالگی درگذشت. وی در سن 47 سالگی موفق به شکست یک رایانه در محاسبه ریشه مکعب عدد 188 میلیون و 132 هزار و 517 شد؛ بخش دیگری از توانایی محاسباتی خارق العاده این نابغه ریاضی با محاسبه ریشه بیست و سوم یک عدد 201 رقمی مشخص شد. «دوی» برای ضرب دو عدد 13 رقمی 2465099745779 * 7686369774870 ظرف 28 ثانیه موفق به ثبت رکورد جدیدی در گینس شد.
برنده جایزه نوبل پزشکی 1965- آوریل 2013
«فرانسوا جاکوب» زیست‌شناس برجسته فرانسوی در سن 92 سالگی درگذشت. این محقق به همراه دیگر هموطنان خود، «آندره لووف» و «ژاک موند» به دلیل کشفیات مربوط به کنترل ژنتیکی آنزیم و سنتز ویروس موفق به دریافت جایزه نوبل پزشکی 1965 شدند.
کاشف سوراخ لایه ازن – می 2013
«جو فارمن» فیزیکدان انگلیسی که در شناسایی سوراخ لایه ازن بر فراز قطب جنوب همکاری داشت، در سن 82 سالگی درگذشت. در سال 1985 میلادی، نتایج تحقیقات این فیزیکدان و دو همکارش در شناسایی حفره لایه ازن منتشر شد که منجر به ممنوع شدن تولید کلروفلوئوروکربن (CFC) - بعنوان عامل اصلی تخریب لایه ازن - در توافق‌نامه بین‌المللی «پروتکل مونترال» شد.
پدر نانوفناوری و برنده نوبل فیزیک 1986 – می 2013
«هاینریش رورر» دانشمند سوئیسی و پیشگام عرصه نانوفناوری و طراح نخستین میکروسکوپ تونلی روبشی (STM) در سن 79 سالگی درگذشت. این محقق با کمک همکارش «گرد بنینگ» در سال 1981 موفق به طراحی و ساخت نخستین میکروسکوپ الکترونی تونلی روبشی برای مشاهده و دستکاری اتم‌های منفرد شد که جایزه نوبل فیزیک 1986 را برای آنها به همراه داشت. این ابزار، دانشمندان را قادر ساخت تا برای نخستین بار اتم‌ها را مشاهده، اندازه‌گیری و دستکاری کنند که پنجره جدیدی را پیش روی محققان عرصه نانوفناوری گشود.
برنده نوبل فیزیک 1982- ژوئن 2013
«کنت ویلسون» فیزیکدان آمریکایی در سن 77 سالگی درگذشت. این محقق به خاطر ارائه نظریه‌ در مورد پدیده‌های بحرانی مربوط به مرحله گذار، جایزه‌ نوبل فیزیک سال 1982 را از آن خود کرد. توسعه‌ یک چارچوب نظری در مورد طبیعت مرحله گذار مانند توصیف چگونگی تبدیل مایع به گاز با تغییر دمای آن یا از دست رفتن خاصیت مغناطیسی یک ماده هنگام استفاده از یک میدان مغناطیسی، بخشی از نظریه «ویلسون» محسوب می‌شود.
مخترع ماوس رایانه – جولای 2013
«داگ انگلبارت» مخترع ماوس رایانه در سن 88 سالگی درگذشت. یکی از مهمترین دستاوردهای علمی این محقق، طراحی و ساخت ماوس رایانه در دهه 1960 میلادی و معرفی این محصول در سال 1970 بود که شامل دو چرخ فلزی پوشش داده شده با یک پوسته چوبی بود؛ این وسیله نخستین‌بار در سال 1984 همراه با رایانه جدید مکینتاش اپل بصورت تجاری عرضه شد. وی علاوه بر اختراع ماوس رایانه، توسعه‌دهنده برنامه واژه‌پرداز (word processing) و اینترنت نیز محسوب می‌شود.
دانشمند پیشگام علوم موشکی روسیه – آگوست 2013
«الکساندر سولداتنکوف» پیشگام علوم موشکی روسیه و طراح موشک نخستین سفر سرنشین‌دار به فضا در سن 86 سالگی درگذشت. وی یکی از طراحان اصلی موشک مأموریت «یوری گاگارین»، نخستین مسافر فضا در سال 1961 میلادی بود. این محقق علوم موشکی روسیه در طراحی موشک های سایوز-2 و اصلاح موشک های Soviet R-7 اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز مشارکت فعال داشت.
خلبان شاتل‌های فضایی – آگوست 2013
«چارلز گوردن فولرتون» صد و ششمین فضانورد جهان که سابقه خلبانی و فرماندهی شاتل فضایی در دو پرواز را در کارنامه خود داشت، در سن 76 سالگی درگذشت. نخستین ماموریت «فولرتون» به عنوان خلبان در پرواز شماره -3 شاتل فضایی‏ در مارس ‏‏1982 و دومین سفر مداری نیز فرماندهی پرواز شماره 51- اف شاتل فضایی ‏در ‏اوت 1985 ‏بود؛ وی روی هم رفته 15 روز و 22 ساعت و 50 دقیقه در مدار زمین به سر برد.
ناظر طولانی‌ترین آزمایش جهان – آگوست 2013
«جان مین استون» دانشمند استرالیایی و ناظر طولانی‌ترین آزمایش جهان موسوم به «آزمایش قطره قیر» در سن 78 سالگی درگذشت. این آزمایش در سال 1927 توسط پروفسور «توماس پارنل» طراحی شد؛ اگرچه قیر جامد به نظر می‌رسد، اما می‌تواند مانند یک مایع عمل کرده و از خلال قیف شیشه‌ای طی زمان جاری شود. با گذشت 86 سال از شروع آزمایش هیچ محققی نظاره‌گر مستقیم سقوط قطره قیر نبوده است و «مین استون» نیز که 52 سال حرکات قیر را نظارت می‌کرد، بصورت کاملا تصادفی لحظه سقوط یکی از قطرات را از دست داد.
برنده جایزه نوبل پزشکی 1981 – سپتامبر 2013
«دیوید هانتر هوبل» محقق کانادایی و از متخصصان برجسته علوم اعصاب در سن 87 سالگی درگذشت. «هوبل» به همراه دو محقق دیگر به دلیل تحقیق بر روی دید انسان که به درک بهتر چگونگی عملکرد سلول‌های مغزی در انتقال اطلاعات بصری برای ساخت تصویر کمک کرد، جایزه نوبل پزشکی 1981 را از آن خود کردند.
معرف اولین رایانه شخصی آی‌بی‌ام – اکتبر 2013
«ویلیام لوو» سرپرست تیم سازنده نخستین رایانه شخصی آی‌بی‌ام (IBM) در سن 72 سالگی درگذشت. شهرت این دانشمند آمریکایی، عرضه زودهنگام رایانه شخصی 5150 آی‌بی‌ام با قیمت 1565 دلار در سال 1981 میلادی بود.
نخستین دانشمند ایرانی ناسا و از محققان ماموریت آپولو – نوامبر 2013
«ابوالقاسم غفاری» نخستین دانشمند ایرانی ناسا که در مأموریت اعزام انسان به ماه مشارکت داشت، در سن 106 سالگی درگذشت. وی پس از پایان تحصیلات در مدرسه دارالفنون در سال 1929 میلادی، برای ادامه‌ تحصیل عازم فرانسه شد و پس از اخذ دکتری در دانشگاه سوربن برای تدریس در دانشگاه تهران به ایران بازگشت. «غفاری» سپس بعنوان دانشیار در دانشگاه‌های هاروارد و پرینستون مشغول بکار شد و بعنوان نخستین ایرانی شاغل در ناسا، در مأموریت‌های 11 و 12 آپولو و سفر به ماه مشارکت کرد.
رکورددار روسی پیاده‌روی فضایی – نوامبر 2013
«الکساندر سربروف» فضانورد اسبق اتحاد جماهیر شوروی در سن 69 سالگی درگذشت. این فضانورد در مقطعی، دارنده رکورد بیشترین پیاده‌روی فضایی محسوب می‌شد؛ همچنین وی نخستین کسی بود که موتورسیکلت فضایی را مورد آزمایش قرار داد.
پدر علم ژنتیک و برنده دو جایزه نوبل 1958 و 1980 – نوامبر 2013
«فرد سانگر» بیوشیمیدان انگلیسی و پدر علم ژنتیک در سن 95 سالگی درگذشت. از جمله دستاوردهای این پیشگام تحقیقات در حوزه نقشه‌برداری از ژنوم انسان، ایجاد یک روش سریع تعیین توالی DNA و کمک به کشف ساختار پروتئین‌ها بود. «سانگر» برای تحقیقات بر روی تعیین ساختار انسولین موفق به کسب جایزه نوبل شیمی 1958 شد و دومین جایزه نوبل نیز 22 سال بعد بدلیل تحقیقات در حوزه DNA به وی اعطا شد.
دنباله نوشتار...

آشنایی با نقاشان ایران

حسین بهزاد

حسين بهزاد نقاش و در واقع مينياتوريست بزرگ و نام آور کشور فرزند فضل الله اصفهاني در سال 1273 شمسي متولد شد و در 21 مهر 1347 درگذشت.پدرش فضل الله اصفهاني قلمدان ساز و نقاش آبرنگ بسيار ماهر و زبردستي بود. حسين بهزاد از سن هفت سالگي و به امر پدر در كارگاه قلمدان سازي ملا علي قلمدان ساز به كار مشغول شد. پس از چندي  پدرش از دنیا رفت و حسين بهزاد دوران كودكي و نوجواني سخت و طاقت فرسايي را پشت سر گذاشت.

فقر اقتصادي توأم با فشارهاي زايدالوصف ناپدري اش زندگي را سخت به كام او تلخ مي كرد. آنچه بود پس از مرگ استاد، نخست به شاگردي ميرزا حسن پيكرنگار گمارده شد و با توسعه كمي و كيفي كار استاد، حسين بهزاد نيز كه در فراگيري مينياتور استعداد قابل توجهي از خود نشان داده بود، خيلي زود به اشتهار رسيد و بسياري از آثار مينياتوري سفارش شده به كارگاه ميرزا حسن را بهزاد ساخته و پرداخته مي كرد.

حسين بهزاد به ويژه در كپيه كردن از آثار مينياتوري قديم كه سخت مورد توجه اروپاييان و دلالان ايراني بود، استعداد و توانايي بسيار زيادي از خود نشان داد. حسين بهزاد از سن 18 سالگي كارگاه مينياتوري مستقلي داير كرده به سرعت كار او با استقبال فراوان روبه رو شد. او به ويژه آثار كمال الدين بهزاد و رضا عباسي از مينياتوريستهاي صاحب نام و درجه اول دوران صفويه را با استادي تمام كپيه مي كرد.

 حسين بهزاد براي مطالعه در آثار نقاشي جديد و قديم هنرمندان اروپايي، بارها از اروپا ديدن كرد و آثار و مينياتورهاي او در چندين نمايشگاه هنري ايران، اروپا و آمريكا به نمايش گذاشته شد و با استقبال فراوان روبه رو شد.
از حسين بهزاد كه سالها كارمند فني اداره كل باستانشناسي و استاد مينياتور هنرستان هنرهاي زيباي تهران بود، تابلوهاي مينياتوري نفيس و بسيار ارزنده و گرانبهايي به يادگار مانده است كه برخي از آنها عبارتند از:

ايوان مدائن، فردوسي و قهرمانان شاهنامه، ابن سينا بر بالين بيمار عشق (در 2 تابلو مختلف)، صاحبان طلاي سياه، حافظ شيراز، نيمه شب حافظ، شب حافظ، انديشه حكيم ابوعلي سينا، پند خيام ( در دو تابلو مختلف)، دختر رز (در سه تابلو مختلف)، خيال، دو دلداده، موسي و شبا، خواب خوش، بهرام و گلندام، نگاه، بهار و جواني، آفرينش از نظر خيام، ناز، قيام كاوه آهنگر، اسرار ازل، عصيان، خسرو و پرويز، در جستجوي انسان تابلوي نيم تمام، بهشت و دوزخ، طنازي و خيام.

مرتضی کاتوزیان

مرتضی کاتوزیان در 11 تیرماه 1322 در خانواده ای متوسط و هنر دوست در تهران به دنیا آمد. از کودکی عاشق نقاشی بود و تمام اوقات او بدون مربی صرف فراگیری این هنر می شد. درسال 1339 به طور حرفه ای به کار گرافیک و نقاشی روی آورد.

در زمینه گرافیک تعداد بسیاری پوستر، آرم، جلد کتاب و بروشور ساخت. سال 1353 مسئولیت برگزاری نمایشگاه بین المللی گرافیک تهران با عنوان گرسنگان آفریقا توسط سازمان جهانی I.A.A را قبول و بشکل آبرومندانه ای به انجام رساند و برنده جایزه پوستر همبستگی شد.


او از پایه گزاران سندیکای گرافیست ها در سالهای قبل از انقلاب و 2 سال عضویت هیات مدیره آن بود. طی سالهای گذشته در نمایشگاههای جمعی بسیاری شرکت و 4 نمایشگاه انفرادی برگزار کرد. تمامی آنها به دلیل کیفیت بالای آثار ارائه شده و نگاه محبت آمیزی که به انسانها و مسائل مربوط به زندگی آنها در نقاشی هایش بود پر بیننده ترین نمایشگاههای تاریخ هنر ایران شد.
به عنوان مثال نمایشگاه نقاشی هایش در موزه هنرهای معاصر تهران در سال 1368 طبق آمار رسمی 20 هزار بازدید کننده داشت. آخرین نمایشگاهی که با 94 اثر خود در خردادماه 1387 در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد برگزار کرد، روز چهارشنبه 29 خرداد ماه از طرف سازمان یونسکو به پاس فعالیتهای 50 ساله اش در زمینه نقاشی و 30 سال تعلیم مخلصانه به جوانان ایرانی طی مراسم با شکوهی مفتخر به دریافت لوح تقدیر این سازمان شد.

در مدت 30 سال تدریس نقاشی از آتلیه کوچک او ده ها نقاش تقدیم جامعه هنری شد.برای معرفی و تشویق شاگردانش سه نمایشگاه جمعی برای آنان بر پا کرد و در یک نمایشگاه بهمراه آنان در موزه هنرهای معاصر تهران شرکت کرد. به همت او در سال 1384 کتابی از نقاشی های هنرجویانش چاپ و مورد استقبال مردم قرار گرفت.اکنون تعدادی از آن هنرجویان از نقاشان و هنرمندان بنام ایران هستند و هر کدام در آموزشگاه نقاشی خود به تعلیم هنرجویان بسیاری مشغولند.

تاکنون 4 جلد کتاب از آثار نقاشی مرتضی کاتوزیان به چاپ رسیده و تعداد زیادی از آثار او به صورت پوستر ارائه شده است. 5عدد از آثار این نقاش در موزه هنرهای معاصر تهران و تعداد زیادی در کلکسیون مجموعه داران ایرانی و خارجی در کشورهای مختلف نگهداری می شود.

در دوران جوانی ساعات فراغت خود را به ورزش می گذراند. در سال 1349 برای اولین بار در ایران صاحب کمربند سیاه کاراته شد. طی سالیان بعد شاگردان لایقی در این زمینه تربیت کرد. اکنون با کمربند سیاه دان 7 از پیش کسوتان این ورزش محسوب می شود.

نسرين خسروي

نسرين خسروي در 29 آذر 1329 در تهران به دنيا آمد و در سال 1358 در رشته گرافيک از دانشکده هنرهاي زيبا فارغ‌التحصيل شد. از مجموعه آثار وي مي‌توان به کتابهاي کدو قلقله زن، سپيد برفي، بياييد با هم زندگي کنيم و دختر باغ آرزو اشاره کرد.
وي در حوزه فعاليتش جوايز متعدد داخلي و خارجي به دست آورد. خسروي جايزه اول جشنواره نوما 2000 براي کتاب “دختر باغ آرزو” و همچنين نامزدي جايزه بين‌المللي هانس کريستين اندرسن در سال 1380 به عنوان برترين تصويرساز ايراني را در کارنامه داشت.

دنباله نوشتار...

نوجوانان میلیونر کارآفرین

نیک دالویزیو


دالویزیو نابغه ساخت برنامه ها و اپلیکیشن، در سن 17 سالگی برنامه Summly که برای خلاصه کردن اخبار بود را به قیمت 30 میلیون دلار به یاهو فروخت. او حالا کارمند تمام وقت یاهو است.


برایان وونگ


 این جوان 19 ساله برای اداره توسعه کسب و کار در Digg استخدام شد. وونگ شبکه جوایز موبایل به نام Kiip را ترتیب داد که در تبلیغات موبایل تحول ایجاد کرد. تابحال این کمپانی 15 میلیون دلار سرمایه گذاری داشته است.


کامرون جانسون


کامرون جانسون اولین کسب و کار خود را در 9 سالگی آغاز کرد و برای مهمانی های خانوادگی خود، دعوتنامه درست کرد. او بعداً چندین کسب و کار دیگر از جمله فضای تبلیغاتی اینترنتی و کارت های تبریک و ... درست کرد و دارایی خالص او قبل از اتمام دبیرستان از 1 میلیون دلار گذشت.


مدیسون رابینسون


دمپایی های مدیسون رابینسون 15 ساله بیش از 1 میلیون دلار فروش کردند و حالا این کمپانی او را به سمت میلیونر شدن سوق می دهد. مانند هر کارآفرین موفق دیگری، او نیز محصولاتش را به تیشرت، کلاه، اپلیکیشن و کتاب داستان گسترش داد.

دنباله نوشتار...

آرامگاه میرزا کوچک خان

سلیمانداراب مدفن میرزا کوچک خان جنگلی است. بازسازی آرامگاه این بزرگمرد تاریخ مبارزات گیلان و ایران در سال ۱۳۶۰ ش مطرح شد. طرح مقبره با توجه با اصول معماری سنتی توسط دفتر فنی حفاظت آثار باستانی گیلان تهیه و به مرور به اجرا در آمد. در مرحله بعد طرح احداث مجموعه فرهنگی میرزا کوچک مد نظر قرار دارد. در سال ۱۳۷۱ نیز توسط میراث فرهنگی گیلان، دیوار کشی و احداث سردری شایسته مقام میرزا انجام شد. آرامگاه میرزا در گورستان سلیمان داراب واقع در جنوب شهر رشت امروزه مورد بازدید مشتاقان میرزاست.

دنباله نوشتار...