close
چت روم
حجاب و عفاف

آخرین مطالبفلسفه حجاب در اسلام

براى روشن شدن فلسفه حجاب زن و راز تفاوت آن با پوشش مردان، توجه به مطالب ذیل لازم است:
 

1-توجه به رابطه پوشش با فرهنگ دینى‏
بر اساس فرهنگ اسلامى، انسان موجودى است که براى رسیدن به کمال و معنویّت خلق گردیده است.اسلام با تنظیم و تعدیل غرایز به ویژه غریزه جنسى و توجه به هر یک از آن‏ها در حدّ نیاز طبیعى، سبب شکوفایى همه استعدادهاى انسان شده و او را به سوى کمال سوق داده است.
پوشش مناسب براى زن و مرد عامل مهمى در تعدیل و تنظیم این غریزه است.

2-توجه به ساختار فیزیولوژى انسان...

بقیه در ادامه مطلب...

 

منبع: www.pasokhgoo.ir

دنباله نوشتار...

چادرم را نخواهم داد...

نظر بدهید

دنباله نوشتار...

سبک زندگی اسلامی/ نگاه به نامحرم
افسران - سبک زندگی اسلامی/ نگاه به نامحرم
افسران - سبک زندگی اسلامی/ نگاه به نامحرم

به نظرم نوع برخورد حضرت آقا با یک نامحرم الگوی خوبی برای همه است 
به نوع برخورد و نگاه های ایشان دقت کنید 
نظر فراموش نشه
دنباله نوشتار...

پوشش زنان ایران از باستان تا عصر کنونی

حجاب در لغت به معنای پوشیدن و پرده به کار رفته و در هیچ موردی اصالتاً به نوع و سبک لباسی که پوشیده می‌شود ، اطلاق نشده است. اگر چه حجاب با پوشش اسلامی‌یکی از دستورات حکیمانه و سعادت بخش دین مبین اسلام است که از هنگام اسلام آوردن مردم ایران در دو قرن نخست هجری، توسط اهالی این سرزمین مورد پذیرش واقع شده ، ولی تحقیقات نشان می‌دهد که جایگاه حجاب در ایران از زمانهای پیشتر شناخته شده بوده و به نوعی دیگر حجاب و پرده نشینی زنان مرسوم بوده است. چه این که شرایط حاکم بر انتخاب لباس می‌تواند نشأت گرفته از موقعیت فرهنگی و شرایط اقلیمی‌باشد. 

یکی از شاخه‌های شناخت فرهنگ ادوار گذشته هر تمدنی، تاریخ لباس و پوشاک است. مردان ایرانی در تمامی‌ادواری که نشانه‌هایی از پوشش آنها در دست داریم، نیز حجاب در معنای مخالف برهنگی را داشتند و اصولاً برهنگی در فرهنگ ایرانی امری مذموم به شمار می‌رفته است. شاید این مفهوم را هنگام مقایسه با تمدنهای همزمان با تمدن ایرانی بهتر درک کنیم.

ویل دورانت معتقد است نقش پوشش و حجاب زنان در ایران باستان چنان برجسته‌ است که می‌ توان ایران را منشاء اصلی پراکندن حجاب در جهان دانست.

بررسی پوشش مردان و زنان ایرانی نه تنها ما را با ظاهر افرادی که در گذشته زندگی می‌کردند، آشنا می‌کند، بلکه شناخت بسیاری از مسایل مانند انواع بافته‌های نساجی نوع و طرح آنها و خیلی موارد دیگر را به ما می‌دهد.
ایرانیان از عهد کهن تا چندی پیش درباره لباس پوشیدن تغییر نگرش اساسی نداشته اند، اگر چه در گذر زمان سعی کرده اند شیوه لباس پوشیدن را متناسب با شرایط متغیر زمانه خود هماهنگ سازند، ولی در مجموع متفاوت تر از ساکنان کشورهای اروپایی بوده اند. سنگ نگاره‌های به جا مانده از عهد باستان هم نشان می‌دهد که جوامع شرقی از جمله ایران و مناطق دیگر همچون تمدن «تدمر» در سوریه علی رغم تأثیرپذیری از معماری یونانی و رومی، باز هم حال و هوای شرقی خود را حفظ کرده اند که این در سنگ نگاره‌ها و پیکرهای تقریباً پوشیده از لباس به یادگار مانده از آن دوران خود را نشان می‌دهد.
تاریخ لباس بخشی از تاریخ تمدن است که در آن تحولات شکل و فرم لباس از قدیمی‌ترین ایام تا زمان خاصی مورد بررسی و مطالعه و تحقیق قرار می‌گیرد و با تغییر این نوع پوشاک رفتارهای فرهنگی و اجتماعی آن جامعه نیز دستخوش تغییر و تحول می‌گردد. در هر جامعه مطالعه این بخش از تاریخ رازهای نهفته ای در مورد مردم آن دوران را برای ما روشن می‌سازد.

 تاریخ1

2تاریخ

تاریخ3

تاریخ

تاریخ

تاریخ

تاریخ7

تاریخ8

تاریخ9

تاریخ

تاریخ11

تاریخ12

تاریخ

تاریخ

 

 

 

دنباله نوشتار...

برترین نقاشی های استاد مرتضی کاتوزیان


دنباله نوشتار...

من یک محجبه ام

نظر یادتون نره

دنباله نوشتار...